• Turniej Tańca Towarzyskiego

OTWARTE MISTRZOSTWA SP 19

W TAŃCU TOWARZYSKIM

O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY”

Taniec jest to zespół zjawisk ruchowych będących transformacją ruchów naturalnych, powstających pod wpływem bodźców emocjonalnych i skoordynowanych z muzyką. Jest to forma elementów ruchowych nosząca określoną nazwę.

Młodzi ludzie chcą uczyć się tańca, aby być atrakcyjnym towarzysko. Znajomość tańca jest symbolem obycia. Taniec towarzyski jest praktyczny i przydaje się później w życiu, kiedy idziemy na elegancki bal lub na zwykłe wesele. Dzięki bogatej różnorodności form, swojemu powiązaniu z tradycją, swoim walorom estetycznym taniec spełnia wychowawcze i rekreacyjne założenia kultury fizycznej.  Należy zwrócić uwagę na wielostronny jego wpływ na osobowość młodego człowieka. Poprzez taniec uczeń wyrabia w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchów. Uzyskuje elastyczność i harmonijność ruchową. Tańce towarzyskie bezsprzecznie przyczyniają się do umiejętności i łatwości obcowania w towarzystwie, umiejętności ” dobrego znalezienia się”, do nabrania ogłady towarzyskiej. Tańce towarzyskie wymagają od nas wyprostowanej postawy, a więc wzmacniają mięśnie tułowia, mięśnie brzucha, grzbietu. Ruchy taneczne, obroty, podskoki angażują po kolei poszczególne partie ciała i pozwalają na wyćwiczenie równowagi, giętkości, prawidłowej postawy i oddechu. Uczą panować nad swoim ciałem, kiedy poruszamy się w sposób kontrolowany lub utrzymujemy je w równowadze. Przy tańcu można spalić naprawdę sporo kalorii. Tańce towarzyskie to nie tylko rozrywka, ale również sposób na stres, dobre samopoczucie, radość, odprężenie umysłu, relaks i równocześnie aktywna forma spędzenia wolnego czasu.

Od kilkunastu lat odbywają są w naszej Szkole zajęcia tańca towarzyskiego. Prowadzi je nauczyciel wychowania fizycznego, trener tańca towarzyskiego – Pan mgr Jarosław Tomalak .

Zajęcia taneczne cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród uczniów. Uczniowie naszej szkoły występują na turniejach tańca w całym województwie.

Dlatego też nauczyciele wychowania fizycznego  w porozumieniu z  Dyrekcją Szkoły  postanowili zorganizować  przegląd młodych adeptów sztuki tanecznej- turniej tańca:

„Otwarte Mistrzostwa SP 19 w Tańcu Towarzyskim

o Puchar Dyrektora Szkoły”

Takie sportowe spotkania cieszą się wśród dzieci dużym zainteresowaniem, wzbudzają wiele pozytywnych emocji, motywują do dalszej pracy nad sobą i kształtują umiejętności współzawodnictwa. Dzieci rozwijają swoje umiejętności taneczne i zawierają nowe przyjaźnie.

Turniej jest imprezą cykliczną. W listopadzie 2013r. odbyła się już jego 10 /jubileuszowa/ edycja, którą uroczyście otworzyła Pani Dyrektor mgr Elżbieta Zimnoch.

W Otwartych Mistrzostwach SP 19 w Tańcu Towarzyskim udział bierze około 100 początkujących par tanecznych reprezentujących kluby taneczne oraz szkoły podstawowe m.in. z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Łap, Moniek Tykocina oraz Suwałk.

Kierownictwo organizacyjne imprezy spoczywa w rękach Pana mgr Jarosława Tomalaka, Pana mgr Bogdana Konopko i Pani mgr Małgorzaty Rakus. Jest to największa impreza organizowana w Szkole Podstawowej nr 19 w której uczestniczą uczniowie naszej szkoły, rodzice oraz miłośnicy tańca z naszego województwa.

W roku 2010, 2011 i 2012 w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku odbywał się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego „OPTIS” o Puchar Dyrektorów SP 19 i Młodzieżowego Domu Kultury.

Organizatorami tej imprezy była Szkoła Podstawowa Nr 19 i Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. W turnieju brało udział kilkadziesiąt par tanecznych z całej Polski, a Białystok reprezentowali również uczniowie – wychowankowie  naszej Szkoły. Kierownictwo organizacyjne spoczywało w rękach Pana Jarosława Tomalaka i Pana Bogdana Konopko – nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 19.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze szkolnych imprez tanecznych!!!

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego OPTIS

Otwarte Mistrzostwa SP 19 w Tańcu Towarzyskim o Puchar Dyrektora Szkoły