Dnia 24 czerwca świętowaliśmy Dzień Comeniusa z okazji zakończenia projektu “All About Us”. Zespół Comeniusa zorganizował konferencję z okazji zakończenia projektu.Uczniowie opowiadali o projektach, w których uczestniczyli w ciągu ostatnich 2 lat. Trzynastu uczniów, którzy wyjechali do szkół partnerskich z radością opowiedziało o swoich doświadczeniach, o miejscach które zwiedzili, rodzinach, u których gościli i o przyjaźniach jakie nawiązali podczas pobytu. Upiekli ciasta i zapiekanki wg przepisów naszych partnerów, były one nagrodą za udział w konkursie na temat wiedzy o krajach partnerskich.
Serdecznie dziękuję uczniom, nauczycielom i rodzicom zaangażowanym w zadania projektowe. Dziękuję za wspólne chwile, za radość jaką daję praca w zespole i za to co się od siebie nauczyliśmy.
Jolanta Onoszko – koordynatorka projektu
Comenius we Francji
W dniach 19-22 maja 2014r. miało miejsce ostatnie spotkanie przedstawicieli krajów partnerskich przewidziane w projekcie All about us na lata 2012-2014. Odbyło się ono w Quimper, bretońskim mieście, położonym w północno-zachodniej Francji.
Dotarliśmy tam po dziewiętnastogodzinnej podróży. Miejsce wydało nam się bardzo spokojne, wręcz opustoszałe w pogodny niedzielny wieczór. Urzekło nas jednak swą architekturą i położeniem – w centrum piękna katedra, niezwykłe domy, urokliwe uliczki oraz rzeka, a dookoła wzgórza.
W poniedziałek rano cała społeczność szkolna przywitała nas uroczyście w Prywatnej Katolickiej Szkole św. Józefa. Każda klasa reprezentowała inne państwo i machając chorągiewkami kraju partnerskiego, radośnie nas pozdrawiali. Mogliśmy też obejrzeć przedstawienie powitalne – regionalną legendę. Później odwiedzaliśmy klasy w trakcie lekcji. Rozmawialiśmy z uczniami oraz nauczycielami, aby porównać francuską i polską szkołę, a jednocześnie poszukać ciekawych pomysłów. Wszyscy byli bardzo otwarci i serdeczni. Najbardziej wzruszyły nas dwuipółlatki, które potrafiły odnaleźć swoje miejsce podpisane imieniem.
Po południu zwiedzaliśmy piękne, stare śródmieście. Tym razem ujrzeliśmy miasto gwarne, pełne ludzi, z atrakcyjnymi restauracjami i sklepami. Zupełnie inny obraz niż w niedzielny wieczór.
Drugiego dnia, oprócz obowiązkowej wizyty w klasach, mieliśmy okazję zwiedzić ratusz i uczestniczyć w rozmowie dzieci z przedstawicielką lokalnych władz, która objaśniała im, na czym polega praca mera oraz jak wygląda struktura polityczna państwa. Później odwiedziliśmy szkołę średnią Saint Yves, gdzie uczy się młodzież w wieku 13-16 lat. W tym samym czasie gościli oni u siebie delegację z Anglii, Niemiec i Włoch. Spróbowaliśmy francuskich dań serwowanych w ogromnej stołówce szkolnej.
We wtorkowy wieczór czekała nas prawdziwa duchowa uczta podczas koncertu dzieci pod kierownictwem Evelyne Stosskopf z Quimper w kościele św. Mateusza. Niezwykłe było to, że wystąpili wszyscy uczniowie ze Szkoły św. Józefa, nawet ci najmłodsi.
W środę wybraliśmy się na wycieczkę po okolicy. Przecudowny był rejs po rzece Odet. Płynęliśmy wśród lasów i kwitnących różaneczników, spośród których raz po raz wyłaniały się zamki i pałacyki.
Gdy dotarliśmy do Bénodet, skąd widać rzekę łączącą się z oceanem, okazało się, iż czeka nas piknik na plaży. Dzieci nie wytrzymały i pobiegły do wody, my zresztą też. Po wspaniałej uczcie z odrobinką piasku;) pojechaliśmy do Concarneau, czyli “zamkniętego miasta”, otoczonego ze wszystkich stron murami warownymi. Po dość długim spacerze, udaliśmy się autokarem do Pont-Aven – ” miasta malarzy“, gdzie między innymi tworzył słynny Gauguin. Tam, w specjalnym sklepie, próbowaliśmy tradycyjnych bretońskich specjałów, których głównym składnikiem było słone masło. Odwiedziliśmy też małą prywatną galerię z reprodukcjami dzieł rodzimych twórców.
Ostatni dzień pobytu w Quimper upłynął nam w atmosferze szkolnej. Ranek spędziliśmy z klasą pani Anne, gdzie dzieci uczyły się tańca i piosenki „Dwóm tańczyć się zachciało” pod naszym kierunkiem. Wychodziło im to bardzo dobrze i obiecali nam, że nauczą się polskich słów na pamięć. Później odwiedziliśmy jeszcze dwie szkoły: La Sablière – odpowiednik naszego gimnazjum z klasami dwujęzycznymi oraz Le Paraclet Lycée, gdzie młodzi przygotowują się do zawodu dekoratora oraz stylisty, a także piekarza, cukiernika, kucharza i kelnera. Uczniowie ostatniej klasy właśnie zdawali swoje egzaminy.
Tego dnia zwiedziliśmy też Muzeum Bretanii, a wieczorem zaproszono nas na pożegnalne „naleśnikowe przyjęcie” w szkole, gdzie biesiadowali wszyscy nauczyciele, ich przyjaciele oraz rodziny goszczące uczniów, a także partnerzy projektu.
Dlaczego naleśniki? Okazuje się, że to najbardziej tradycyjna bretońska potrawa. Kto by pomyślał… Znamy je w Polsce od dzieciństwa i wydaje nam się, że to specjalność naszej kuchni. Jak widać świat wcale nie jest taki wielki i obcy, więcej nas łączy niż dzieliJ.
Łączymy pozdrowienia i zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
Dyrektor Elżbieta Zimnoch oraz nauczyciele – Jolanta Onoszko i Alina Ciszewska
France.May.2014
Ostatnia wizyta partnerska w ramach projektu Comenius odbyła się w dniach od 30.03 do 4.04. 2014 r. we włoskim mieście Tortoreto. Uczestniczyły w niej uczennice klasy V d: Julia Garbuz i Ola Karpiuk oraz nauczycielki : Jolanta Onoszko i Bożena Sepko. Włochy przywitały nas słoneczną, wiosenną aurą i wielką serdecznością i gościnnością gospodarzy. Uczniowie przygotowali
krótki program artystyczny i pokaz talentów. Podczas pobytu w Tortoreto odwiedziliśmy szkołę podstawową, gimnazjum, przedszkole i pięknie położoną na wzgórzu filię szkoły podstawowej, z której rozpościerała się panorama na niemal cały region Abruzzo słynący z winnic, gajów oliwnych, szlaków narciarskich i konnych oraz wielu zabytkowych miasteczek. Złożyliśmy wizytę w urzędzie miejskim i zostaliśmy przyjęci przez Burmistrza.
Tortoreto to miejscowość położona między Adriatykiem i pasmem majestatycznych gór a Gran Sasso. Można tu wspaniale spędzić czas i odpocząć oraz spróbować przepysznego włoskiego jedzenia. Zwiedziliśmy okolice miejscowości, między innymi największą Europie twierdzę Civitella del Tronto, winnicę, ogród ziołowy. Gospodarze zabrali nas też na wycieczkę do Rzymu.
Wieczne Miasto okazało się niezwykłym miejscem, zatłoczonym, hałaśliwym, żyjącym w pośpiechu a jednocześnie monumentalnym, ponadczasowym, pełnym zabytków i historycznych miejsc, oblężonym przez turystów. Odwiedziliśmy Parlament Włoski, słynny Panteon, Schody Hiszpańskie, Piazza Navona, podziwialiśmy architekturę renesansową i barokową pełną rozmachu i przepychu. W kościele pod wezwaniem Ignacego Loyoli zobaczyliśmy przykłady malarstwa iluzjonistycznego autorstwa Andrea Pozzo. Przy fontannie di Trevi wrzuciliśmy do wody monetę obiecując sobie, że wrócimy
https://www.dropbox.com/sh/abalczeziawl9po/UP8nHILwCU
Poprosiliśmy Julię i Olę o podzielenie się ważnieniami, tradycyjnie już, po wizycie dziewczynki wypełniły ankietę:
Pozdrawiamy
Jolanta Onoszko i Bożena Sepko
PHOTOS from Italy:
https://www.dropbox.com/sh/6b59mowb318w3op/PXFl3hI5Ep
A WEEK IN ITALY:
http://prezi.com/giww9-qsfbog/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share
ART HAPPENING IN TORTORETO:
http://www.calameo.com/read/0004243292476a5370c85
Comenius w Stambule
Stambuł to olbrzymie i kolorowe miasto, które przywitało nas prawdziwie… angielską pogodą. Co znaczy, że parasola potrzebowaliśmy bardziej niż okularów przeciwsłonecznych!
Pogoda przestała mieć znaczenie przy gorącym powitaniu przygotowanym przez dzieci i nauczycieli ze szkoły naszych tureckich partnerów. Najmłodsi uczniowie ubrani w kolorowe stroje wykonali tradycyjny ‘taniec-tupaniec’ a starsze dzieci z przejęciem wyśpiewały tureckie piosenki. Nie rozumieliśmy ani słowa, ale sądząc po towarzyszących gestach mogło to być o … płaczącym króliku
Potem zwiedziliśmy całą szkołę, wyglądającą dość egzotycznie z powodu wiszących na korytarzu portretów sułtanów, tureckiej piosenki włączanej zamiast dzwonka i kebabu serwowanego w szkolnym sklepiku.
Już pierwszego dnia na Comeniusowym spotkaniu wymieniliśmy książeczki z legendą przygotowane przez uczniów naszych szkół. Nasz polski Smok Wawelski ruszył w świat, a to, co ze sobą przywieźliśmy możecie sami przejrzeć osobiście w bibliotece szkolnej.
Drugiego dnia zostaliśmy zaproszeni przez dyrektora innej, prywatnej szkoły. Tamtejsi uczniowie z dumą przedstawili nam swój program zajęć z przedsiębiorczości, dzięki któremu planują szybko zarobić swój pierwszy milion
Pod koniec wizyty wszyscy koordynatorzy zgodzili się, Stambuł to miasto które odbiera się wszystkimi zmysłami, chłonąc jego kolory, zapachy herbat i przypraw, smak kebabu i słuchając tradycyjnych dźwięków. To wszystko tworzyło widać twórczą atmosferę, gdyż zrodziło się tam wiele fantastycznych pomysłów na kolejne projekty z Comeniusem.
zdjęcia z Turcji
Z Comeniusem w Niemczech
W pierwszym tygodniu grudnia 2013, uczniowie z klasy 6c Kornelia Rudak,Martyna Fajfer,Tomasz Suchodolski i Damian Michalski z 6d oraz nauczycielki:Jolanta Onoszko i Beata Sienkiewicz-Górska odwiedzili partnerską szkołę w Perlebergu w Niemczech. Pięciodniowa wizyta obfitowała w wiele atrakcji: uczniowie mieszkali w domach swoich niemieckich rówieśników, wraz z nimi uczestniczyli w lekcjach, zaprzyjaźniliśmy się z dziećmi i nauczycielami z 8 krajów europejskich, a także: zwiedzaliśmy Berlin, kąpaliśmy się w termalnych basenach, robiliśmy świąteczne ozdoby a nawet wbijaliśmy gwoździe. I to wszystko, a może i wiele więcej możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.Tak będziemy wspominać wizytę w Niemczech, oczekując na następną w Turcji…
https://www.dropbox.com/sh/sgm8uk30uhkdk8z/9V9QmpHo2Q
Relacje uczestników wizyty:
7 pytań do … Kornelii Rudak po wizycie w Niemczech
7 pytań do … Martyny Fajfer po wizycie w Niemczech
MOBILINOŚĆ COMENIUSA W POLSCE
czyli wizyta partnerskich szkół w naszej szkole!!!
Za nami długo wyczekiwana wizyta uczniów i nauczycieli z partnerskich szkół biorących udział w programie Comenius. Od 30 września do 4 października gościliśmy 18 nauczycieli z Niemiec, Francji, Danii, Hiszpanii, Anglii, Słowenii i Włoch oraz 10 dzieci z Niemiec, Słowenii, Francji i Włoch. Siedmioro uczniów naszej szkoły gościło dzieci z zagranicy u siebie w domu: Martyna Farlej i Kornelia Rudak z 6c – Słowenki, Hania Żukowska z 6c – dwie Francuzki, Tomek Suchodolski z 6c – dwoje Niemców, Ola Karpiuk z 5d – dwie Niemki, Dominika Ignatowicz i Damian Michalski z 6d – dwoje Włochów. Nasi uczniowie opiekowali się uczniami z zagranicy – zaprosili do swoich klas na lekcje, organizowali czas po południu dostarczając wiele atrakcji: wychodzili do kina na film 5d, na łyżwy, do parku linowego, do kręgielni, do kawiarni Wedel itp. Spędziliśmy intensywne 4 dni poznając szkołę, miasto i okolice. Podczas gdy uczniowie z zagranicy brali udział w lekcjach, nauczyciele zwiedzali szkołę, weszli do klas powitać się i opowiedzieć o swoich krajach. Zwiedziliśmy miasto, nasi partnerzy nieustannie byli pod wrażeniem zmian jakie nastąpiły w Polsce od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – obejrzeli wiele miejsc np. Operę Podlaską, park francuski przy Pałacu Branickich, plac przy Rynku Kościuszki – w dużej mierze sfinansowanych z funduszy unijnych. Nasi partnerzy mieli też okazję poznać nasz region – w Supraślu odwiedziliśmy Muzeum Ikon i wzięliśmy udział w pisaniu ikon, w Białowiezy Rezerwat Pokazowy Zwierząt Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Szlak Wielkich Dębów, a przy ognisku z smakiem kosztowaliśmy polskie specjały: bigos, grochówkę i smalec z grzybami. Dostarczyliśmy naszym gościom mnóstwo atrakcji i niezapomnianych wrażeń.
A oto jak nas wspominają w relacjach fotograficznych :
Autor Peter Awe (Niemcy)
https://www.dropbox.com/sh/yxu3pp4et51esf7/jJ8c9S5–E
autor: Yolanda Egea Bernet (Hiszpania)
http://schoolsanmiguel.blogspot.com.es/2013/10/mobility-to-poland.html
autor: Jolanta Onoszko:
https://www.dropbox.com/sh/o0yjj8tqx0ab3uz/S70ugNtRyY#/
Więcej na stronie projektowej:
http://new-twinspace.etwinning.net/c/portal/layout?p_l_id=19466798
Z Comeniusem w Słowenii!
Ostatnia wizyta partnerska w ramach programu Comenius miała miejsce w czerwcu w Słowenii w miejscowości Novo Mesto. Udział w niej wzięły: uczennice Julia Chren i Katarzyna Ostrowska, oraz nauczycielki Katarzyna Kozłowska oraz Ewa Kulisiewicz.
Słowenia przywitała nas słoneczną, lecz nieco kapryśną wiosenną aurą. Już pierwszego dnia Novo Mesto zauroczyło nas swoim malowniczym położeniem, a gospodarze przyjęli nas bardzo ciepło. Budynek goszczącej nas szkoły podstawowej w dzielnicy Drska zaskoczył nas niezwykle nowoczesną architekturą. Społeczność szkolna przywitała gości krótkim programem artystycznym, prezentującym regionalne zwyczaje i przybliżającym dorobek kulturalny Słowenii.
Podczas naszego pobytu w szkole partnerskiej odbywał się doroczny Dzień Sportu, w którym mieliśmy okazję aktywnie uczestniczyć. Wraz z uczniami i nauczycielami braliśmy udział w specjalnie przygotowanych zajęciach sportowych, po których na każdego czekała nagroda w postaci zdrowej przekąski. Wraz z innymi nauczycielami ze szkół partnerskich przygotowaliśmy prezentacje o naszych krajach i przedstawialiśmy je słoweńskim uczniom. Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych, podczas których wspólnie przygotowywaliśmy tradycyjne słoweńskie potrawy.
Uczniowie 8 i 9 klasy zabrali nas na wycieczkę po mieście, wspólnie podziwialiśmy piękne zabytki oraz urokliwą rzekę Krka. Odwiedziliśmy również muzeum archeologiczne którego eksponaty świadczą o niezwykle bogatej przeszłości tych terenów. Braliśmy udział w oficjalnym spotkaniu z władzami miasta.
Mieliśmy również okazje poznać najbliższą okolice. Wielkie wrażenie wywarło na nas położone w górach jezioro Bled, na środku którego znajduje się mała wysepka z przepięknym zamkiem. Zwiedziliśmy również stolicę Słowenii – Lublanę, która urzekła nas swoją unikalną architekturą z licznymi kamieniczkami i mostami, a także zamkiem, z którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na całe miasto i widniejące za horyzontem szczyty Alp.
Cały pobyt obfitował w liczne spotkania gospodarzy i gości, co pomogło nam wzajemnie się poznać. Zawiązały się nowe przyjaźnie i znajomości, a także zacieśniły się kontakty między uczniami. Julia i Kasia, które przez czas pobytu mieszkały u miejscowych rodzin, dostały w prezencie pamiątkowe koszulki ze wspólnymi zdjęciami ich oraz słoweńskich koleżanek.
https://www.dropbox.com/sh/u7z7kfbpfiazo65/Cn1BqXqW0d
Ewa Kulisiewicz
21 czerwca
Dzień Strony Comeniusa!
W piątek 21 czerwca zapraszamy do obejrzenia strony internetowej Comeniusa, gdzie prezentujemy efekty działań podjętych w pierwszym roku trwania projektu Comeniusa pt. All About Us. Zarówno my jak i nasi partnerzy prezentują tam relacje z projektów, konkursów i wszystkich innych działań przeprowadzonych w swoich szkołach. Można obejrzeć ciekawe prace plastyczne, dowiedzieć sie jakie kraje odwiedził Reksio, jak widzą nas uczniowie z Hiszpanii czy Anglii, ile trwają wakacje we Włoszech itd. Zapraszamy do komputerów do sali 207 i 002 od godz. 9 do 11. Przewodnikami po stronie będą koordynatorki projektu programu Comenius pt. All About Us Jolanta Onoszko i Katarzyna Kozłowska oraz uczniowie z zespołu Comeniusa.
http://new-twinspace.etwinning.net/web/p88198/welcome
Zapraszamy!
Recipes for the best milkshakes! Tried and tested by 5c and 5d!
Here are the two recipes we highly recommend:
1) Take some strawberries, chocolate ice cream, milk and little sugar, mix well.
2) Mash some strawberries and bananas with a blender, add some vanilla ice cream and milk. Enjoy it!
https://www.dropbox.com/sh/r9szib3boi99m8t/9ai2BMqWMk
Uwaga! Ogłoszenie Comeniusa!
29 września 2013 odwiedzą nas uczniowie i nauczyciele z partnerskich szkół w Niemczech, Danii, Francji, Włoszech, Turcji, Słowenii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Spędzą u nas 5 dni i 5 nocy. Odwiedzą miasto i szkołę. Uczniowie z zagranicy będą uczestniczyć w lekcjach, pojadą z nami na wycieczkę do Supraśla i Białowieży. Będzie okazja by rozmawiać po angielsku i dowiedzieć się więcej o kraju skąd uczeń pochodzi. Tym bardziej, że uczniowie z zagranicy będą nocowali w waszych domach! Poszukujemy uczniów którzy chcieliby by ugościć w swoim domu ucznia z zagranicy (zapewnić nocleg i wyżywienie – śniadanie, podwieczorek). To wspaniała okazja do nawiązania międzynarodowych przyjaźni. Namówcie rodziców! Na zgłoszenia czekamy do 21 czerwca. Jeśli macie pytania czy wątpliwości zapytajcie nas!
Jolanta Onoszko i Katarzyna Kozłowska
|
Zespół Comeniusa
ogłasza wyniki Konkursu Informatycznego
na „Pocztówkę z Polski”
|
The winners are:
I miejsce: Kinga Kruk 6b
II miejsce: Martyna Giegiel 6a
III miejsce: Małgorzata Fiedoruk i Wiktoria Sawicka 6d
Wyróżniliśmy:
Ulę Miedźwiedź 6a,
Martę Sewastianik i Natalię Reut 6d,
Patrycję Kościuch 6c
Wasze prace otrzymali uczniowie i nauczyciele z naszych partnerskich szkół
w Danii, Niemczech, Anglii, Słowenii, Francji,
Turcji, Hiszpanii i Włoszech!
Gratulujemy!
Białystok, 24 maja 2013
A postcard from Poland
Aktualności Comeniusa
Kolejna maskotka odwiedza naszą szkołę w ramach programu Comenius. Tym razem jest to pacynka Comibird z Danii. Można ją obejrzeć jak i zdjęcia z naszej wizyty w Danii na wystawie na korytarzu na I pietrze lub wejść na poniższą stronę i zobaczyć relację fotograficzną z pobytu maskotki w naszym mieście
Comibird in Bialystok
Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji w naszej szkoły i miasta w języku angielskim, którą przygotowali nasi uczniowie i nauczyciele.
Prezentacja szkoły i miasta
Wszystkie działania w ramach programu Comenius na bieżąco relacjonowane są na stronie:
new-twinspace.etwinning
Pozdrawiamy
Zespół Comeniusa
Z Comeniusem w Danii!
Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele,
chciałybyśmy podzielić się z Wami wrażeniami z wizyty w szkole podstawowej w Danii w ramach mobilności Comeniusa, spędziłyśmy tam cudowne 4 dni, spotkałyśmy ciekawych ludzi, zobaczyłyśmy jak wspaniale funkcjonuje duńska szkoła i zapraszamy do obejrzenia zdjęć i lektury bloga.
Pozdrawiamy
Jola Onoszko, Beata Purta i uczennice Hanna Żukowska i Martyna Biadasiewicz
http://padlet.com/wall/fd1kya811h
https://www.dropbox.com/sh/u33zsfh967r0q76/J6ugzT-RIY
i relacja Petera Awee – koordynatora z Niemiec:
https://www.dropbox.com/sh/cgcydssy42yp91m/EaTCxUfDV_?m
Reksio’s Tour Round Europe
W ramach europejskiego projektu Comenius, w którym uczestniczy nasz szkoła, maskotki ze wszystkich szkół partnerskich odwiedzają inne szkoły biorące udział w projekcie.
Nasz kraj reprezentuje Reksio, obecnie odwiedza Niemcy. Reksio podróżuje z paszportem, który wykonała Julia z 6a i w którym Reksio zbiera pieczątki szkół. Do paczuszki spakowaliśmy również pamiętnik, w którym uczniowie zdadzą szczegółową relację z pobytu w każdej ze szkół, płytę z muzyką ludową i film DVD o Reksiu. Cieszymy się, że dzieci w Europie będą mogły zobaczyć bajki naszego dzieciństwa.
Do nas przyjechała ze Słowenii maskotka kurki zwanej Slovenką. Zapytaliśmy dlaczego kura. Otóż Słowenia, jeśli spojrzeć na kontur kraju na mapie, ma taki kształt! Na pomysł takiej maskotki wpadły dzieci, wykonaniem zajęła się jedna z mam. Slovenkę można zobaczyć w sali 207, obejrzeć paszport i wpisać się do pamiętnika.
W kwietniu maskotki udadzą się w dalszą podróż do innych partnerskich szkół. W ten sposób wszystkie maskotki odwiedzą: Polskę, Niemcy, Danię, Anglię, Francję, Hiszpanię, Włochy, Słowenię i Turcję.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Slovenki w Polsce i Reksia w Niemczech.
Reksio i Slovenka
Z Comeniusem w Wielkiej Brytanii!
Podróżując po Europie w ramach projektu Comenius mieliśmy okazję być już w hiszpańskiej Grenadzie, tym razem szkołą goszczącą była Berrymede Junior School w Londynie.
Na miejsce dotarłyśmy w niedzielę 2 grudnia 2012r. i po zakwaterowaniu się w Acton Town Hotel wyruszyłyśmy na rekonesans po okolicy. Naszym oczom ukazały się typowe rzędy angielskich domków i wiktoriańska architektura. Poczułyśmy się prawdziwie w Londynie.
W kolejnym dniu wraz z całą grupą wizytujących osób udaliśmy się do szkoły. Przywitali nas uczniowie wraz z nauczycielami i zaprosili na oficjalną inaugurację wizyty. Niesamowitym doświadczeniem było to, iż po wejściu na salę naszym oczom ukazały się rzędy uśmiechniętych dzieci różnych narodowości. Berrymede Junior School prowadzi bowiem edukację dzieci emigrantów i uchodźców z różnych stron świata. Tak więc uśmiechały się do nas twarze dzieci różnych ras, kultur, tradycji i religii. Jednym słowem niesamowity międzynarodowy tygiel.
Podczas gdy opiekunowie uczestniczyli w spotkaniach projektowych, nasze uczennice: Dominika Ignatowicz, Adrianna Dylewicz i Marta Wensław mogły uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, wymienić się szkolnymi doświadczeniami oraz nawiązać mnóstwo nowych znajomości ze swoimi rówieśnikami.
Organizatorzy spotkania w Londynie zapewnili nam mnóstwo niezapomnianych atrakcji. Jedną z nich była wizyta w Parlamencie Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę fakt, iż zapewne niewielu Brytyjczyków miał taką okazję, poczuliśmy się bardzo wyróżnieni. Zwiedziliśmy zatem przepiękny Pałac Westminsterski w Londynie, który jest siedzibą Parlamentu oraz obejrzeliśmy od wewnątrz Izbę Lordów, gdzie podczas obrad zasiada oficjalnie Królowa Elżbieta II oraz Izbę Gmin. Tego dnia mogliśmy również zobaczyć ścisłe centrum Londynu, obejrzeć jego panoramę z London Eye, pospacerować brzegiem Tamizy, zajrzeć do Museum Madame Tussaud, a także pojeździć na łyżwach w Hyde Park i zakupić mnóstwo pamiątek w Winter Wonderland.
Ostatni dzień wizyty przebiegał pod hasłem: ”International Day at Berrymede!” Wszyscy uczniowie Berrymede Junior School w ten dzień przybyli w swoich narodowych strojach. Wielu w towarzystwie swoich rodziców, którzy przynieśli różnorodne tradycyjne smakołyki swoich kuchni. Tu dopiero można było doświadczyć czegoś zupełnie niespotykanego, poczuć magię etnicznej różnorodności świata, smak przygody i teskonotę za kolejnymi podróżami…
Małgorzata Rakus
Zobacz zdjęcia…
DNI COMENIUSA
24-25 PAŹDZIERNIK 2012
Zapraszamy na Dni Comeniusa!!! Nasza szkoła uczestniczy w międzynarodowym projekcie w ramach programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół pt.
ALL ABOUT US. W ciągu dwóch lat uczniowie naszej szkoły i uczniowie ze szkół w 9 krajach europejskich będą wykonywali wiele ciekawych projektów plastycznych, multimedialnych, sportowych i językowych tak aby uczyć się od siebie nawzajem i poznawać zwyczaje panujące w Europie.
W ciągu Dni Comeniusa pragniemy zapoznać Was z państwami, które uczestniczą w projekcie:
Niemcy, Francja, Dania, Wielka Brytania, Hiszpania,
Włochy, Turcja i Słowenia.
1) Każda klasa otrzymała przydział państwa. Waszym zadaniem będzie przygotować na 22 października (poniedziałek) plakat lub parę plakatów z informacjami o danym kraju:
● stolica i większe miasta
● flaga
● język urzędowy
● ludność, powierzchnia
● najważniejsze zabytki
● ciekawostki np. typowe dania itp.
Prosimy o terminowe oddanie prac. Plakaty zostaną potem wywieszone na tablicach dekoracyjnych przy bibliotece i sali 203.
2) Na lekcji angielskiego weźmiecie udział w grze szkolnej pt. „Podchody z Comeniusem”, we czwartek 25 październik zapraszamy na apel z konkursami. Chcielibyśmy żebyście na apel przebrali się w barwy flagi przydzielonego kraju. Na apelu wybierzemy z każdej klasy najlepiej przebraną osobę a potem nagrodzimy najlepszych z najlepszych.
Również na apelu reprezentanci klas wezmą udział w konkursach na temat wiedzy o partnerskich krajach, prosimy o wcześniejsze wytypowanie 1 osoby.
Mile widziane malunki flag na twarzy na apel.
3) zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym pt. ”Zabytki Europy„ – zaprezentujcie w dowolnej technice dowolny zabytek jednego z naszych partnerskich krajów – więcej informacji na plakatach na korytarzu.
ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!!!
J.Onoszko, K.Kozłowska, E.Kulisiewicz
https://www.dropbox.com/sh/i1r6p95yo9qolj5/AACWFNkUVDqTl5rAjyDW7yIOa
Prace zgłoszone na konkurs plastyczny “Zabytki Europy”
Comenius – Partnerskie Projekty Szkół
w naszej szkole!!!
Projekty partnerskie to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymienianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i nauczyciele z różnych państw członkowskich.
Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej na projekt pt. „ All About Us – Wszystko o nas”. To już drugi projekt programu Comenius w SP 19. W tej edycji w projekcie uczestniczy aż 9 krajów partnerskich: Niemcy, Francja, Dania, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Turcja, Słowenia i Polska. W ciągu dwóch lat trwania projektu uczniowie z 9 krajów partnerskich wykonają wspólnie wiele projektów plastycznych, muzycznych, multimedialnych, językowych i sportowych. Dzięki pracom takim jak m.in. subiektywny przewodnik po moim mieście, europejska księga legend, europejski konkurs talentów, mandala tradycyjnych potraw oraz spotkaniom podczas wideokonferncji, wymianie myśli i wrażeń na blogu i stronie internetowej projektu nasi uczniowie poznają bliżej życie swoich zagranicznych rówieśników i będą promować polską kulturę i zwyczaje w Europie. W ciągu dwóch lat, 10 uczniów z naszej szkoły, najbardziej zaangażowanych w projekt, wyjedzie na 4-dniowe wizyty do szkół biorących udział w projekcie. W październiku 2013 roku, my będziemy mieli przyjemność gościć naszych partnerów.
Na początku października odbyła się pierwsza wizyta robocza w Granadzie w Hiszpanii, w której uczestniczyła pani Dyrektor Elżbieta Zimnoch i koordynatorki projektu Jolanta Onoszko i Katarzyna Kozłowska.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wizyty oraz zapoznania się z harmonogramem projektu i opisem szkół partnerskich.
Wszystkie dzieci chętne do udziału w projekcie zapraszamy na zajęcia projektowe w każdy poniedziałek w godz. 14:30 – 15.15 w sali 207 lub do włączeniasię do dowolnie wybranego projektu w ciągu roku szkolnym!
http://harmonogramprojektu.gu.ma/
http://zdjeciahiszpania.gu.ma/
http://partnerskie-szkolyopis.gu.ma/