• Strefa nauczyciela

          • Programy i innowacje

          •  

            Program "Zapraszamy do biblioteki szkolnej"

            "Zapraszmy do biblioteki" to program własny realizowany przez bibliotekę. Promuje on czytelnoctwo i rolę biblioteki szkolnej.
            Stały kontakt dziecka z biblioteką i książką zapewnia rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne.
            Chcemy zachęcić uczniów, aby korzystali z bogatej oferty biblioteki szkolnej nie tylko przygotowując się do zajęć i konkursów przedmiotowych, ale żeby rozwijali swoje wszechstronne zainteresowania. Niniejszy program ma za zadanie stworzenie biblioteki naszych marzeń, w której dzieci mogą spędzić czas wolny od zajęć bez stresu i pośpiechu.


            Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami to może ono zrobić więcej,
            niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno.”
            Helen Parkhurst

            Innowacja pedagogiczna „Nie rób za mnie nic, co potrafię zrobić sam – realizacja założeń koncepcji planu daltońskiego”

            W roku szkolnym 2022/2023, w klasach trzecich, realizowana innowacja pedagogiczna opracowana w oparciu o koncepcję planu daltońskiego. Ma na celu szerzenie idei indywidualnej pracy z dzieckiem. Umożliwia dostosowanie tempa nauki do rzeczywistych możliwości dziecka, wdraża je do polegania na sobie, budzi inicjatywę i samodzielność, zarówno w działaniu jak i myśleniu, wyrabia poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, zmusza do poszukiwania najlepszych i najprostszych metod pracy. Ważnym elementem edukacji daltońskiej jest wzajemna współpraca pomiędzy dziećmi. Trzy filary edukacji daltońskiej: odpowiedzialność, samodzielność i współpraca są wzbogacone o refleksję. Refleksja daje uczniom wgląd w ich własny sposób uczenia się. Odkrywają na przykład, jakie podejście najbardziej im odpowiada i dlaczego. Kiedy dzieci mają wpływ na własną pracę i biorą za nią odpowiedzialność, zyskują lepsze zrozumienie efektywności pracy i procesu uczenia się.


            „Nieśmiałość to szkatułka, która chroni cenne i kruche skarby, i trzeba po prostu chcieć je odkryć ...”
            Pierdomenico Baccalario


            Program zajęć socjoterapeutycznych „Nieoszlifowany diament” jest odpowiedzią na pojawiający się problem nieśmiałości wśród dzieci. Realizowany jest on w drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021. Adresatami są uczniowie klas II - III uczęszczający do świetlicy szkolnej. Celem programu jest pomoc w przezwyciężeniu przez dzieci nieśmiałości przy jednoczesnym podniesieniu ich wartości. Struktura programu to odpowiednio dobrane gry, zabawy oraz ćwiczenia, a jego podstawą jest praca w kręgu i rundki jako techniki dzielenia się swoimi doświadczeniami.


             

             

             

      • brak danych