• Strefa Ucznia

          • Egzamin ósmoklasisty

          •  

            Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas ósmych – by ukończyć szkołę, trzeba do niego przystąpić.
            Jego celem jest nie tylko określenie Twojego poziomu wiedzy i wykształcenia – egzamin ósmoklasisty zastępuje również egzamin wstępny do szkoły ponadpodstawowej.
             Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jednak to w dużym stopniu od jego wyniku zależy to, czy zostaniesz przyjęta/y do wymarzonej szkoły średniej. 
            Nie wszyscy uczniowie muszą zdawać egzamin ósmoklasisty. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych z jęz. polskiego, matematyki lub języka obcego nowożytnego oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim nie muszą przystępować do egzaminu – automatycznie uzyskują z danego przedmiotu najwyższy wynik.


            W jakich terminach odbędzie się egzamin ósmoklasisty w 2022 roku?


            Termin główny:
            język polski – 23 maja 2023 r. (wtorek) – godz. 9:00 
            matematyka – 24 maja 2023 r (środa) – godz. 9:00 
            język obcy nowożytny – 25 maja 2023 r (czwartek) – godz. 9:00 

             
            Jakie zadania będą na egzaminie ósmoklasisty?
            Na egzaminie ósmoklasisty pojawią się zarówno zadania otwarte, czyli takie, w których sam(a) będzie musiał(a) udzielić poprawnej odpowiedzi, jak i zamknięte, w których poprawną odpowiedź trzeba będzie wybrać spośród kilku różnych.
             
            Warto wiedzieć, że przykładowe arkusze egzaminacyjne egzaminu ósmoklasisty można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w informatorach dotyczących egzaminów z poszczególnych przedmiotów.


            Jak przebiega egzamin ósmoklasisty?
            Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest przez trzy kolejne dni.
             -Pierwszego dnia odbywa się egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut (uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wymagający przedłużenia czasu i posiadający stosowne zaświadczenia będą go pisali maksymalnie przez 180 minut).
             -Drugiego dnia odbywa się egzamin z matematyki, który trwa 100 minut (maksymalnie 150 minut dla uczniów z zaświadczeniami).
             -Trzeciego dnia odbywa się egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut (maksymalnie 135 minut dla uczniów z zaświadczeniami). Od 2022 roku w tym dniu przeprowadzany będzie również egzamin z dodatkowego przedmiotu do wyboru, który także będzie trwał 90 minut.
             
            Do czasu trwania egzaminu nie wlicza się czasu potrzebnego do tego, by sprawdzić odpowiedzi i przenieść je na kartę odpowiedzi (maksymalnie 5 minut).
             
            Czy w trakcie egzaminu ósmoklasisty możesz korzystać z pomocy naukowych?

            W trakcie egzaminu każdy uczeń siedzi przy osobnym stoliku, na którym, prócz arkuszy egzaminacyjnych, mogą znajdować się przybory do pisania: długopis lub pióro z czarnym tuszem, a na egzaminie z matematyki również linijka (w przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych mogą leżeć na nim również leki i pomoce niezbędne ze względu na niepełnosprawność). Na egzamin nie można przynosić słowników, kalkulatora, ani telefonu komórkowego czy innych urządzeń (w tym tabletów i elektronicznych tłumaczy).
             
            Uczniowie piszący egzamin mogą opuścić salę egzaminacyjną tylko w uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zezwolenia nauczyciela, który przewodzi zespołowi nadzorującemu przebieg egzaminu – zgodnie z przepisami musi on wcześniej upewnić się, że uczeń nie będzie mógł kontaktować się w tym czasie z innymi osobami (chyba, że zajdzie konieczność udzielenia mu pomocy medycznej).
             
            Kiedy otrzymasz wyniki egzaminu ósmoklasisty?
            Podobnie jak termin egzaminu, tak i termin ogłoszenia wyników ustalany jest przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zgodnie z nim wyniki egzaminu przeprowadzonego w 2022 roku w terminie głównym ogłoszone zostaną 1 lipca 2022 roku.
            Zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu otrzymasz w dniu zakończenia roku szkolnego. Na zaświadczeniu znajdą się dwa wyniki: procentowy (czyli odsetek punktów zdobytych z danego przedmiotu) oraz centylowy (czyli odsetek ósmoklasistów, którzy uzyskali wynik taki sam lub niższy).


            WAŻNE!!

            Minister Edukacji i Nauki ogłosił terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022 - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

            Zmiany na egzaminie ósmoklasisty – informacja z dnia 19.12.2020r.
            https://www.gov.pl/web/edukacja/zmiany-na-egzaminie-osmoklasisty-i-egzaminie-maturalnym-w-2021-r

            https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20201216%20Egzaminy%20w%202021%20r.pdf
            Wszystkie informatory 
            https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/

             
             

      • brak danych